Çin Çalışma Vizesi Başvurusu

Çin Çalışma Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

çin çalışma vizesiÇin çalışma vizesi, başka bir deyişle Çin Z vizesi olarak adlandırılan vize tipi Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içinde çalışmak isteyenlere verilen vize türü olup, Çin Başkonsolosluğu tarafından gerekli belgelerin sunulması halinde tanzim edilmektedir. Çin çalışma vizesi başvuruları konsolosluğa direk olarak yapılamaz , konusunda uzman ve yetkili acentalar tarafından yapılabilir..

Çin çalışma vizesi başvurusu yapanların Çin den uzman belgesi ( lisans belgesi) ve çalışma izni / çalışma davetiyesi belgeleri olması gereklidir.Her İki belgenin örnekleri aşağıda bilgi amaçlı olarak verilmiş olup başvuru esnasında belgelerin ıslak imzalı ve mühürlü orjinal nüshalarının verilmesi gereklidir.

Çin Çalışma Vizesi İçin Gerekli Belgeler

  1. Pasaport : Başvuru  sahibine ait ve tarihi itibari ile en az 6 (altı) ay süresi olan ve en az iki adet boş vize sayfasına sahip olan çipli pasaportun aslı gerekli olup. Eski tip pasaportlara vize artık verilmemektedir.
  2. Fotoğraf: 2 Adet arkası beyaz olan, tam olarak önden çekilmiş, mat  fotoğraf kağıda basılmış, üzerinde beyaz renkli  kıyafetl olmayan ve yüzü kapatan herhangi bir aksesuar olmayan (gözlüklsüz ) vize fotoğrafı. Çin vize fotoğraf boyutları ve özellikleri için tıklayınız.
  3. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Nüfus fotokopisi renkli yada  yazı ve fotoğrafların çok net olduğu siyah beyaz fotokopi olabilir, renkli ve ve olanlar tercih edilmelidir.
  4. Çin Vize Bildirim Formu: Çin Halk Cumhuriyeti tarafından  yetkilendirilen kurum yada kurumlardan  alınacak vize bildirim formunun aslı ibraz edilmelidir. Bu form Yeşil Davetiye olarak ta adlandırılır . Örnek davetiye için ağağıdaki örnek belgeyi inceleyiniz.
  5. İzin / Uzman Belgesi: Çin Halk Cumhuriyeti resmi makamları tarafından verilen iş durumunu bildirir izin belgesi yada uzman belgeleri gereklidir.
  6. İşyeri Kanıt Belgesi: Çinde çalışacağınız firma tarafından Çin makamlarınca hazırlanmış iş yeri kanıt belgesi.
  7. İkametgah Senedi: Viz başvurusunu yapacak kişinin oturduğu yeri gösteren resmi ikametgah senedi.

Yeşil Davetiye Örneği

çin çalışma vizesi iş lisans belgesi

İş Lisans Belgesi

cin-yesil_davetiye